17/02 All Linn - officiële opening »
18/02 Audio Show Studio Alkmaar 2012 »
18/02 All Linn - officiële opening »
18/02 Audio Physic Avantera bij Rhap... »
19/02 Audio Show Studio Alkmaar 2012 »
03/03 Release The Wall Immersion Box »
17/03 Chattelin presents Wilson Audi... »
18/03 Chattelin presents Wilson Audi... »
lees meer »

Opamp en diodesDe volgende stap is het weghalen van een Philips NE5532 opamp en die vervangen door een opamp voetje met daarin een Burr Brown OPA2134. In de Lua zitten twee van dergelijke opamps; het blijkt uit de schakeling dat de eerste opamp het signaal afgeeft naar de buizenschakeling verderop in de signaalweg en dat de tweede opamp geen dienst meer doet. Goed beschouwt is de Cantilena SEL een solid state speler waar Lua een buizenschakeling achter zet. Zoals Musical Fidelity dat doet met een externe X-10. Met een paar koppelcondensatoren die ontbreken op de print zou de tweede opamp een solid state uitgang kunnen vormen.
Pikant detail is dat op de print in de Lua een OPA2134 staat aangegeven terwijl Lua er toch voor heeft gekozen de paar euro goedkopere Philips toe te passen. Het uitsolderen van de NE5532 gebeurt met behulp van litze. Het is belangrijk telkens een schoon stukje litze te nemen en het soldeer in verband met de doormetalisering van de print goed warm te laten worden. Het NE5532 IC wordt onbruikbaar met de nu kromme pennetjes. Opnieuw blijkt hoe fijn het is dat Lua stevige printen toepast en daar niet op bezuinigt. Het voetje soldeert Guido op de plek van de NE5532. Zou in de toekomst een nog fraaier ic ter beschikking komen dan is wisselen een fluitje van een cent. De opamp laat zich snel plaatsen en verwijderen. We gaan luisteren. Meer details komen gemakkelijker naar voren. Ruimtelijke weergave neemt toe. Het geheel klinkt beduidend schoner met een stukje minder kleuring.
Het blijkt dat het muting circuit dat met een relais werkt en via twee connectors is verbonden met de analoge uitgangen verkeerd is aangesloten. De opamp ziet een kortsluiting aan de uitgang. Met dank aan Chinese ontwerpers die gespiegelde connectoren voor links en rechts hebben toegepast, een beetje een gotspe in de ontwerperwereld. Merken van connectoren was toch handig geweest, we hebben er twee met elkaar verwisseld! Het vervangen van de BA157 heeft gehoormatig niet zoveel effect. Het is maar een stapje ten opzichte van de eerdere stappen. Nu worden de diodes op de buizenprint vervangen. Vier 1N4007 hoogspanning diodes ruilen van plaats met BYV96E types. Dat is andere koek. Ineens neemt de dynamiek enorm toe, De snelheid van de speler gaat omhoog. Het geluid wordt directer, indringender, veel puntiger. Zelfs Guido had niet verwacht dat de BYV96E zoveel positiefs met het geluid zou gaan doen. Achtergrond ruis neemt sterk af. Wat een resultaat voor een paar euro aan diodes. 3 / 6
|

































































